Дмитро Зіновійович Тьомкін (1894-1979

Всесвітньовідомий музикант, автор музики для кінофільмів, лауреат чотирьох премій «Оскар».
Дмитро Тьомкін

Дмитро Зіновійович Тьомкін народився в Кременчуці 10 травня 1894 року. Батько, Зіновій Тьомкін, був лікарем, а мама, Марія Тартаковська, учителем музики.

Дмитро закінчив Санкт-Петербурзьку консерваторію. У вільний час Тьомкін часто бував у кафе «Бездомний собака» - спілкувався з богемними авангардистами, у тому числі з однокурсником Сержем Прокоф'євим та танцюристом Михайлом Фокіним.

Професійний дебют Тьомкіна у кіномузиці відбувся в петербурзьких кінотеатрах, де він акомпанував російському та французькому німому кіно.

У 1921 році Дмитро Зіновійович переїздить до Німеччини, де на той час вже проживав його батько з новою дружиною. У Берліні Тьомкін навчався у піаніста Ферруччо Бузоні, працював концертним піаністом, писав легку популярну та класичну музику, включаючи етюди, фокстрот, марші та вальси. Почувши від Федора Шаляпіна, що в Америці є попит на європейську музику, Дмитро Зіновійович наважується на ще один переїзд.

Дмитро Тьомкін з мамою

До Нью-Йорка Тьомкін приїздить у 1925 році, а вже у 1927-му рушає у якості музичного керівника та аранжувальника трупи з 30 осіб у турне, потім дає сольний концерт у Карнезі-холі. З 1929 року створює музику для балетів.

У 1931 році Дмитра Тьомкіна офіційно наймає на роботу кіностудія Universal для написання музики до кінофільму «Воскресіння». Згодом інший кіногігант – компанія Paramount - доручає Тьомкіну створити музику для фільму «Аліса в країні чудес».

У 1950-х і на початку 1960-х років Тьомкін був на піку своєї популярності, отримавши чотири премії «Оскар» за шестирічний період (з 1952 по 1958 рік). Його слава як кінокомпозитора була майже безпрецедентною. Загалом у творчому доробку Дмитра Зіновійовича декілька десятків фільмів, для яких він написав музику.

Прекрасне життя Тьомкіна в Америці обірвалося 1967 року зі смертю його дружини Альбертіни Раш. Після повернення до свого будинку у Лос-Анджелесі після похорону на нього напали та побили грабіжники. Тьомкін виставив будинок на продаж і повернувся до Європи.

У 1972 році в Лондоні Тьомкін одружився з Олівією Синтією Патч. Вони мали резиденції в Лондоні та Парижі, де Тьомкін любив грати на фортепіано класичну музику. Дмитро Зіновійович помер у Лондоні 11 листопада 1979 року.


Бібліографія

  1. Dimitri Tiomkin
  2. Как выходец из Кременчуга получил 4 «Оскара»: Американская мечта Дмитрия Темкина